12 Eylül 2012 Çarşamba

derya baykal anlatımlı bebek takımı yapılışı(bere,eldiven,atkı)Bu cici takımı arkadaşım Nalan'ın minik prensesi Nehir'e hediye etmek için örmüştüm.Verdiğim ilmek sayıları 3-4 yaş için uygun gelecektir.Aynı ölçüleri ilmek sayısını arttırarak kendinize yada daha büyük çocuklarınıza da uygulayabilirsiniz.
Atkının yapılışı :  44 ilmek atıp ,2 düz,2 ters, 6 düz,2 ters,6 düz,2 ters,6 düz,2ters,6 düz,2 ters,6 düz, iki ters,2 düz şeklinde örneği kuruyoruz.8 sırada bir örgünün düz tarafında iken düz ilmek gruplarını 3+3 şekilnde çaprazlayarak saç örgüsü oluşturuyoruz.Yeterli uzunluğa gelince kesip, uçlarına aynı ipten yaptığımız pon pon ları dikiyoruz.

Bere :94 ilmak atıp tamamını 2 ters,6 düz ,2 ters,6 düz şeklinde örüyoruz.8 sırada bir yukarıdaki gibi 3+3 saç örgüsü yapıyoruz.Örgü boyu 20 cm gelince baştan  17 ilmeği kesiyoruz, 14 ilmek örüp,33 ilmek daha kesiyoruz,14 ilmek örüp,kalan 17 ilmeği de kesiyoruz.Şişte kalan 14 er ilmeği 8 cm daha örüp 3 defada kesiyoruz.Boylamasına tersten diktikten sonra ,tepesini büzüyoruzBerenin etrafını tığ ile sık iğne geçiyoruz, tepesine pon pon ,kulak kısımlarına bağcuklarını takınca beremiz hazırdır.

Eldiven :32 ilmek atıp 8 sıra lastik  örüyoruz. Sonra  saç örgüsü oluşturmak için 4 düz ,2 ters, 4 düz, 2 ters ,kalan ilmekler düz şeklinde örgüyü kuruyorur. (Örgünün ters yüzünde düzler düz,tersler ters örülecek ,aynı zamanda 6 sırada bir 2. dört düz ilmek grubunu 2+2 şeklinde çaprazlayarak saç örgüsünü oluşturuyoruz) Lastikten sonraki 4. sıradan itibaren ; örgünün ters yüzünde iken ;15 ilmek ör 1 arttır ,2 ör 1 arttır 15 ilmek ör. (Burada Baş parmak için arttırmaya başlıyoruz). Ön tarafını normal örmeye devam ediyoruz.15 ör 1 arttır 4 ör 1 arttır 15 ör bu şekilde her sırada 2 artarak orta kısımı 10 ilmek örülene kadar devam ediyoruz.Bundan sonra 27 ilmek örüp ,sıranın sonununa gitmeyin ve örgünün ters tarafına geçip 12 ilmeği örün . Ters dönün yine 12 ilmeği örüp tersine geçin.Bu şekilde  5 sıra 12 ilmek örülecek ve önce 2 şer 2 şer sonra yine 2şer 2 şer ilmekler kesilecek kalan 3 ilmek kesilerek baş parmak hazır hale gelicektir.Düğümleyip ,ipi koparın ve şişte kalan diğer ilmekleri baş parmak boyunu 6 cm  geçene kadar örün.İpinizi dikiş için yeterli uzunluktan kesin ve ucuna iğne deçirin.İlmekleri şişten çıkarın ,iğne geçirdiğiniz ipinizi ilmeklerin içinden geçirip, sıkarak düğümleyin, ters yüzünden uçlarını dikip eldiveni bitirin.


EmojilerEmojiler

Bu sitenin içeriği yazarın özgün paylaşımlarından ve muhtelif sitelerden derlenen alıntılardan ibarettir.